Anketa

Myslíte si, že sa v našom regióne koná dostatočný počet zaujímavých podujatí? 

Mapa


Aktuálne prítomný

Máme online 49 hostí 

Počet prístupov

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter


 

  • PDF

Okres Nitra, mesto Nitra
Botanická záhrada v Nitre
Botanická záhrada v Nitre
Botanická záhrada v Nitre bola založená v roku 1982. Nachádza sa v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a plní vedeckú, vzdelávaciu i osvetovú funkciu. Najzaujímavejšiu časťou botanickej záhrady je určite skleníková časť, kde je možné vidieť rastlinstvo zo sveta trópov, subtrópov, púšte i tropického lesa. V troch skleníkoch sa nachádza vyše 6 000 botanických druhov z celého sveta. V rámci vlastných zberových expedícií, ktoré uskutočnili pracovníci botanickej záhrady v Ekvádore, Peru a v Nikarague, boli získané cenné exempláre Orchideí a Bromélií. Do dnešných dní sa postupne v botanickej záhrade podarilo dopestovať až 1 200 rôznych kultivarov orchideí, ktorá kvitne najmä v zimnom období.  

Pre verejnosť je určite atraktívna aj časť venovaná kaktusom a sukulentom ako aj mäsožravým rastlinám. Ojedinelá je tiež zbierka tropických úžitkových rastlín, kde sú zastúpené druhy banánovníkov, citrusov, škorice, vanilky, granátovníka, bambusu či kávovníka. Vonkajšiu časť botanickej záhrady tvorí udržiavaný park s jazerom, ktorý sa rozprestiera na ploche 6 hektárov. Výsadby v jednotlivých častiach parku sa snažia ukázať rôzne prírodné tipy krajiny, ako lužný les, vodný a močiarny svet či lúčne trávy a rastliny. V parku sa tiež nachádza malé rozárium a iridárium, ako aj časť venovaná pestovaniu liečivých rastlín. Botanická záhrada však neskrýva len tajomstvá známej i menej známej prírody. V botanickej záhrade môžete navštíviť aj vivárium s vyše 90 jedincami z 22 druhov chránených živočíchov z triedy plazov ako sú hady, jaštery, korytnačky a dokonca aj jeden krokodíl. Práve krokodíl, konkrétne kajman okuliarnatý prezývaní Rico je spolu s korytnačkou ostrohatou Vincom maskotom vivária. Medzi skleníkovou časťou botanickej záhrady a parkom sa nachádza aj Mini ZOO, kde sa najväčšej pozornosti určite tešia dvojročné kozičky kamerunské, ale aj lama obývajúca svahy juhoamerických Ánd. Pre návštevu vivária sa odporúča nahlásiť vopred.

Otváracie hodiny:
Pondelok- Piatok: 7.30- 15.30

Otváracia doba - park
V pracovnej dobe 7.30 – 15.30
V zimnom období (1.12 - 1.3), v pracovnej dobe 9.00 – 14.00

V letnom období (31.5 - 28.9), v sobotu a v nedeľu 9.00 – 18.00

Kontakt:
Botanická záhrada SPU v Nitre
Tr. Andreja Hlinku 2
949 76 Nitra
Tel.: 037/ 641 4737
www.bz.uniag.sk

Botanická záhrada v Nitre               Botanická záhrada v Nitre