Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Ponitrianska cyklomagistrála

Kategória: Krajom na dvoch kolesách

Okres Nitra, mesto Nitra, obec Kolíňany, Jelenec, Dražovce, Okres Zlaté Moravce, obec Ladice, Topoľčianky, Skýcov, Kostoľany pod Tribečom, Solčany

Ponitrianska cyklomagistrála začína a končí v meste Nitra, meria približne 80 kilometrov a vedie cez pohorie Tribeč. Mesto Nitra patrí k najstarším mestám na Slovensku a je prirodzeným centrom Nitrianskeho regiónu. Okrem historických pamiatok ponúka široký výber rôznych oddychových aktivít a zaujímavostí. 

Prvou zastávkou na cyklotrase je obec Kolíňany s Kostolíkom sv. Štefana, ktorý sa vypína nad obcou a pochádza pôvodne z 11. storočia. 

Ďalšou zastávkou je rekreačná oblasť pri jazere v obci Jelenec, v prekrásnom prostredí pod zrúcaninou Gýmešského hradu. Cyklotrasa pokračuje cez les udržiavanou cestou popod zrúcaninu hradu Gýmeš a gaštanicu až do obce Kostoľany pod Tribečom. V tejto malebnej obci je najzaujímavejšou pamiatkou Kostolík sv. Juraja, ktorého základy siahajú ešte do predrománskeho obdobia v 10. storočí. Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou. 


Z Kostolian cesta pokračuje do obce Ladice, skadiaľ sa odbočuje na Zlaté Moravce a ďalej do Topoľčianok. 

Obec Topoľčianky patrí k najnavštevovanejším miestam v Nitrianskom kraji. Za návštevu určite stojí Topoľčiansky kaštieľ s rozsiahlym parkom, ako aj Národný žrebčín s jedinečným múzeom koní. 

Opúšťame Topoľčianky a pokračujeme do podhorskej obce Skýcov, ktorú preslávila najmä domáca výroba vápna. Túto zaujímavú tradíciu dnes pripomína prírodný skanzen s vápennými pecami a turistický náučný chodník Vápenný vrch. Cyklotrasa ďalej prechádza Tribečským pohorím až do obce Solčany, kde sa z druhej strany pohoria vracia do Nitry. Našou poslednou zastávkou  je románsky kostolík Svätého Michala v Dražovciach, ktorý sa už z diaľky vyníma na skalnatom úbočí. Kostolík pochádza z 12. storočia, a dodnes si ponechal svoj pôvodný vzhľad. Z tohto miesta sa ponúka pekný výhľad na okolitú krajinu a dobre vidieť i mesto Nitru, kde naša cyklotrasa končí.