Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Podunajská cyklomagistrála

Kategória: Krajom na dvoch kolesách

Okres Komárno, mesto Komárno, obec Iža, Patince, Moča
Okres Nové Zámky, mesto Štúrovo

Podunajská cyklomagistrála je medzinárodnou cyklotrasou, ktorá vedie pozdĺž Dunaja z Rakúska cez Slovensko až do Maďarskej republiky. Cez Nitriansky kraj prechádza v dĺžke asi 80 kilometrov.

Prvou zaujímavou zastávkou je prírodná národná rezervácia Číčovské mŕtve rameno. Druhou odporúčanou zastávkou je mesto Komárno s množstvom historických pamiatok ale aj termálnym kúpaliskom a rôznymi možnosťami zábavy a relaxu. Zaujímavosťou je tiež Nádvorie Európy a zachovaný pevnostný systém, ktorý je najväčší v strednej Európe. Budovať sa začal v 16. storočí a svojmu účelu slúžil až do konca 19. storočia.

Z Komárna cesta pokračuje od obce Iža, kde sa nachádzajú základy bývalého rímskeho tábora Celemantia. Rímsky tábor bol súčasťou hraníc rímskej ríše Limes Romanus. Cyklotrasa ďalej vedie do Patiniec, s termálnym kúpaliskom a moderným wellness centrom. Hneď za Patincami po pár minútach cesty vás vľavo zaujme malý vysoký tehlový komín. Jedná sa o technickú pamiatku – parnú prečerpávaciu stanicu z roku 1897. Na ďalšej zastávke v obci Moča určite netreba obísť ojedinelé etnografické múzeum, ktoré podrobne dokumentuje život a vývoj v obci za posledných vyše 100 rokov.

Poslednou zastávkou podunajskej cyklomagistrály jerekreačné mesto Štúrovo s kúpeľnou atmosférou, kde v priebehu letnej sezóny trávi svoju dovolenku vyše stotisíc návštevníkov. V Štúrove Podunajská cyklomagistrála na Slovensku končí a cez  most Márie-Valérie pokračuje do Maďarskej republiky.