Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Cyklotrasa Euroregiónu Váh – Dunaj – Ipeľ

Kategória: Krajom na dvoch kolesách

Okres Nitra, mesto Nitra, obec Mojmírovce, obec Poľný Kesov, obec Jelenec
Okres Nové Zámky, mesto Nové Zámky, mesto Šurany
Okres Komárno, mesto Komárno, obec Kolárovo
Okres Levice, mesto Levice, Okres Topoľčany, obec Oponice
Okres Zlaté Moravce, obec Vieska nad Žitavou, obec Tesárske Mlyňany, obec Jedľové Kostoľany, obec Hostie, obec Topoľčianky

Cyklotrasa vedúca naprieč Euroregiónom Váh- Dunaj- Ipeľ vznikla v rámci projektu „Euroregión Váh - Dunaj- Ipeľ na kolesách“. Trasa má 17 zastávok. Z toho 14 sa nachádza v slovenskej časti euroregiónu a 3 ležia v maďarskej časti. Cyklotrasa nadväzuje na náučno-poznávaciu trasu po stredovekých hradoch Euroregiónu Váh- Dunaj - Ipeľ, ktorú dopĺňa o nové historické pamiatky a prírodné zaujímavosti. Trasa je jedinečná tým, že spája historické pamiatky a prírodné zaujímavosti Euroregiónu Váh- Dunaj- Ipeľ a sprístupňuje ich aj pre prívržencov aktívneho spôsobu trávenia voľného času alebo dovolenky.

Trasa začína v Nitre, kde leží prvá zastávka cyklotrasy. Je ňou slávny Nitriansky hrad. Z Nitry smeruje trasa do neďalekých Mojmíroviec, kde sa nachádza známy kaštieľ Huňadyovcov s historickým parkom. Ďalšou zastávkou je termálne kúpalisko v obci Poľný Kesov. Termálna voda sa tu využíva pri liečení pohybového ústrojenstva a reumy.

Z Poľného Kesova nás trasa vedie do Šurian, kde môžeme navštíviť miestnu synagógu, v ktorej sídli mestské múzeum. V ponuke múzea je stála expozícia, rôzne výstavy, koncerty a rôzne kultúrne podujatia.
Zo Šurian smerujeme do Nových Zámkov, kde sa zastavíme v prírodnej rezervácii Zúgov, aby sme obdivovali vodné kaskády na rieke Nitre. Trasa pokračuje do obce Kolárovo. V obci sa nachádza vodný mlyn, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Ďalšou zastávkou na našej cyklotrase je komárňanská pevnosť, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta Komárno. Pevnosť zohrávala významnú úlohu predovšetkým počas bojov s tureckými vojskami. Tu trasa opúšťa územie Slovenska. Prechádzame do Maďarska, kde ležia tri zastávky cyklotrasy, ktorými sú hrady Tata, Ostrihom a Visegrád. 

Na územie Slovenska sa vraciame cez Štúrovo. Trasa nás vedie do Levíc, kde sa zastavíme pri Levickom hrade, ktorý je dominantou mesta a zohrával dôležitú úlohu počas prítomnosti Turkov na našom území. Trasa vedie okolo Arboréta Mlyňany, ktoré prezentuje najväčšiu zbierku cudzokrajných drevín na Slovensku a jednu z najbohatších v strednej Európe. Arborétum založil v roku 1892 šľachtic Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi pochádzajúci z maďarskej Tane.

Z Arboréta smerujeme do Zlatých Moraviec a odtiaľ do obce Jedľové Kostoľany. Živánska veža je ďalšou zastávkou na cyklotrase. V malebnom údolí horného toku riečky Žitavy môžeme obdivovať zrúcaniny stredovekej strážnej veže, pri ktorej viedla dôležitá horská cesta.
Pokračujeme v trase smerom k hradu Hrušov rozprestierajúci sa nad obcou Hostie. Hrad dal postaviť Matúš Čák Trenčiansky a vďaka vynikajúcej polohe kontroloval dôležitú horskú komunikáciu z Požitavia na Ponitrie.

Z Hrušova trasa pokračuje do kaštieľa v Topoľčiankach, ktorý slúžil ako letné sídlo Habsburgovcov a do roku 1950 bol letným sídlom prezidenta republiky. Nachádza sa tu aj rozsiahli park a Národný žrebčín s jedinečným múzeom koní. Opúšťame Topoľčianky a cez Zlaté Moravce pokračujeme do obce Jelenec, nad ktorou sa vypína zrúcanina hradu Gýmeš. Hrad bol postavený v 13. storočí a neskôr bol zahrnutý do línie protitureckých pevností.

Poslednou zastávkou cyklotrasy je Oponický hrad. Opustili sme Jelenec a pokračujeme do Nitry, odkiaľ smerujeme na Topoľčany. Hradná zrúcanina sa vyníma na zalesnenom výbežku Tribečského pohoria, obrátenom do údolia rieky Nitry. K hradu vedie turistická cesta z obce Oponice. Z Oponického hradu sa vraciame späť do Nitry, kde končí naša cyklotrasa.