Slovenské poľnohospodárske múzeum

Slovenské poľnohospodárske múzeum

Doba elektronická priniesla množstvo výhod, a to hlavne pri získavaní informácií. Prístup k najrôznejším veciam je možný prakticky okamžite.

Fakt, že text, fotky či video nedokážu nahradiť reálnu skúsenosť, je neodškriepiteľný.  

Rovnaká myšlienka viedla zakladateľov 23. októbra 1922 k vzniku Slovenského poľnohospodárskeho múzea, ako inštitúcie, ktorá by svojimi expozíciami ukazovala celú známu históriu poľnohospodárstva a jeho neoddeliteľnú spätosť s kultúrou i prežitím ľudstva.

Areál pozostáva z budov múzea, zo skanzenu a Nitrianskej poľnej železnice. Je súčasťou areálu výstaviska Agrokomplex v Nitre. Prechádzka jedinečným múzeom predstavuje zážitok pre jednotlivcov aj celé rodiny. Krásny skanzen, v ktorom sa zachovalo 35 postavených objektov, človeka dokonale vnesie do atmosféry, ktorú poznali ľudia pred desiatkami rokov. Pekáreň, olejárne, mlyny, roľnícke domy, spoločenské objekty či veľkostatok, to všetko návštevník zažije a môže vyskúšať. Nitrianska poľná železnica so stále funkčnými parnými rušňami prebúdza túžbu sa nechať odviezť u každej vekovej kategórie. K tomu všetkému je z areálu krásne vidieť aj kopec Zobor, ktorý sa majestátne vypína nad mestom Nitra. Návšteva je neopakovateľný, pre telo i ducha obohacujúci zážitok. Naozaj sa oplatí prísť a zažiť takmer osemtisíc rokov poľnohospodárstva, zdokumentovaných v expozíciách múzea, ochutnať miestne špeciality a nechať sa odviezť v historických vozňoch, ťahaných parným vlakom.

Slovenské poľnohospodárske múzeum

Dlhá 92, 950 50 Nitra
M: +421/911/404 001
W: www.spmnitra.sk

GPS:
48˚ 18′ 12,78″ S
18˚ 06′ 52,53″ V