Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Neoklasicistický kaštieľ je spolu s parkom národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa v miestnej časti obce Beladice neďaleko Nitry. Dala ho vybudovať rodina kráľovského radcu a podžupana Tekovskej župy Karola Jesenského okolo r. 1820. Potom sa stal sídlom šľachtickej rodiny Szirányii - Ötömös. Neskôr kaštieľ odkúpil barón Henrik Lindelóf, ktorý ho koncom storočia prestaval a zväčšil v duchu neoklasicizmu.

Renesančný opevnený kaštieľ bol postavený v druhej polovici 16. storočia ako protiturecká renesančná pevnosť. Má štyri nárožné okrúhle bašty a vchod pod menšou vežou.

Renesančný kaštieľ šľachtického rodu Apponyiovcov, pochádzajúci zo 17. storočia sa po rekonštrukcii premenil na luxusný hotel so slávnou barokovou knižnicou tohto starobylého rodu. V jedinečnom hotelovom komplexe nájdete veľkorysé sály, 34 štýlových izieb a 7 priestorných a luxusne vybavených apartmánov.

Budova je zapísaná v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok. Je to jednoposchodová barokovo-klasicistická budova s dvoma krídlami orientovanými do pôvodného parku - dnes je z neho zachovaná už len malá časť.

Oponice nevynikajú svojou rozlohou, obec je „učupená“ pod západným úpätím majestátneho pohoria Tríbeč. Hospodársky, kultúrny a spoločenský život obce výrazne ovplyvnil rod, ktorý tu v roku 1392 „zakotvil“. Bol to uhorský rod „Peechovcov“, ktorý získal Oponice výmenou za Bernolákovo a keď jeho členovia uvideli majestátne múry hradu na konci 14. storočia a nádhernú krajinu navôkol, že sa rozhodli zmeniť si svoj „predikát“ z Peech na Apponyi (Appony bol maďarský tvar názvu obce Oponice, ktorá už v tom čase existovala). V histórii je to veľmi ojedinelý jav!

Bohatý šľachtic gróf Grasalkovič bol radcom Uhorskej komory a strážca korunovačných klenotov. Práve od grófa Grasalkoviča kúpili majetky Huňadyovci. Bol to zrejme práve gróf Imrich Huňady, kto dal postaviť v 18. storočí neďaleko Nitry barokový kaštieľ v Mojmírovciach (v minulosti Urmín).