Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Pár kilometrov za Nitrou, v časti obce Beladice – Pustý  Chotár nájdete neoklasicistický kaštieľ ponorený v rozľahlom tichom parku, v ktorom je inštalovaná výnimočná galéria. K rozmanitosti kultúrneho života v nitrianskom regióne v minulosti prispieval i Medzinárodný keramický workshop. Začiatky tohto významného podujatia siahajú do roku 1999, kedy sa uskutočnil po prvýkrát. Do roku 2009 bolo zorganizovaných spolu 8 ročníkov, ktorých sa zúčastnilo viac ako 50 umelcov z 22 krajín celého sveta. Workshopy sa pravidelne konali v areáli Park Hotela Tartuf, ktorého súčasťou je Kaštieľ Pustý Chotár, národná kultúrna pamiatka.

Medzinárodné podujatia boli stretnutím tvorcov a ľudí, navzájom známych, ale aj neznámych, z rôznych kultúr, krajín, miest. Pod vplyvom vzájomných podnetov, vlastných zážitkov, skúseností i prostredia vznikli jedinečné pracovné situácie, ktorých výsledkom boli krásne a zaujímavé diela. Umelci pracovali s rôznymi druhmi materiálu. V miestnych ateliéroch ho pretvárali na estetické a unikátne keramické objekty menších a väčších rozmerov.

Časť z originálnych umeleckých diel zostala na mieste konania, keďže cieľom organizátorov bola od prvého ročníka výzdoba interiérov historického kaštieľa. Zároveň boli workshopy zamerané na parkovú keramiku. Tá sa postupne inštalovala v okolitom parku a dotvárala tak prostredie celého areálu

V lete r. 2007 bola dokončená inštalácia vybraných umeleckých diel v exteriéroch hotela a kaštieľa. Oficiálnym otvorením Prírodnej galérie umeleckej keramiky vznikla atrakcia unikátna a výnimočná v rámci celého Slovenska. Na inom mieste sa doposiaľ podobná trvalá umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch nenachádza.
S keramikou vytvorenou na workshopoch sa môžete oboznámiť v historickom kaštieli a Park Hoteli Tartuf, kde sú diela umiestnené nielen v interiéroch, ale aj v parku. Galéria je voľne prístupná všetkým návštevníkom kaštieľa, hotela, turistom a širokej verejnosti. V krásnom prostredí majú možnosť vidieť diela známych svetových a európskych keramikov i sochárov.

Návštevné dni: 

Pondelok - Nedeľa: 10.00 - 22.00

(počas celého roku v čase otvorenia kaštieľa, reštaurácie)

Kontakt:
Kaštieľ Pustý Chotár - Park Hotel Tartuf
Pustý Chotár 495
951 75 Beladice
Tel./fax: +421(0)37 633 0235
Mob.: +421(0)915 768 891

www.tartuf.sk