Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Je to hipologická expozícia, kde „konskí šľachtici“ na starých obrazoch majú štyri nohy a exotické mená - Maestoso či Shagya. Na stenách visia nebožiece, snice a bahry. Miestnosti ukrývajú bričky, špeciálny postroj na ruskú trojku, na akej sa vozil rozprávkový Mrázik, a dokonca aj čierne drevené kupé prezidenta Masaryka.

Hipologická expozícia v Topoľčiankach je sama o sebe tak trochu skrytá. Takmer každý vie, že v obci za Zlatými Moravcami sídli Národný žrebčín, ktorý symbolicky daroval koňa britskej panovníčke. No niekoľko stoviek metrov pred ním na ceste z Nitry stojí napravo ešte jedna zaujímavá budova. Na priečelí má veľkú podkovu s hlavou arabského koňa.
Prehliadka sa začína archívnymi fotografiami a približuje históriu chovu koní, a to nielen v Topoľčiankach. Na stenách visia maľované portréty dvoch koní - plemenných žrebcov, pod ktorými sa odvíja vzácny rodokmeň. Fotky tiež zobrazujú rekordné výkony miestnych vozatajov. Ján Mihók ešte v šesťdesiatych rokoch spriahol dvanásťzáprah vzácnych lipicanských  kobýl. Rekord prekonal skutočný majster oprát Miroslav Matuška, ktorý pri príležitosti 80-tého výročia založenia Národného žrebčína spriahol 14 plemenných lipicanských žrebcov.
V kolárskej, kováčskej a sedlárskej dielni si nejeden návštevník môže oprášiť svoju slovenčinu. V miestnostiach je množstvo zvláštneho náradia, ktoré sa už dlho nepoužíva. Podobne sú na tom aj odborné výrazy, ktoré sú na tabuľkách. Tak napríklad nebožiec bol niečo ako veľká ručná vŕtačka, ponk je zas veľký stôl, na ktorom pracoval kolár.
Detské sedačky sa nevyrábali len na bicykel, či do auta. Špeciálne detské sedlá sa vyrábali na zákazku pre tých najmenších jazdcov. Ibaže v nich dieťa  sedelo zboku. Prezrádza to rozsiahla a pestrá zbierka sediel a konských postrojov. Ukazuje tiež dámske sedlo. Etiketa vládla aj v dámskom jazdení. Dámy nemohli kedysi jazdiť obkročmo ako muži a preto sa využívali dámske sedlá, v ktorých bolo skutočné umenie ovládať štvornohého spoločníka. Zaujme tiež vojenské nosné sedlo na prepravu »ťažkej vojenskej výstroje počas druhej svetovej vojny. ,,Napríklad na prechod cez Karpaty sa v tom čase využívali najmä húževnaté a odolné huculské kone. Dokázali prepravovať v ťažkých horských podmienkach na svojich chrbtoch aj 150 kilogramov.
Celým múzeom sa nenápadne tiahne aj príbeh prezidenta Masaryka, ktorý Topoľčianky rád navštevoval. Chodieval sem vlakom z Bratislavy. Na železničnej stanici naň čakalo čierne dvojmiestne kupé - elegantný koč, ktorý patrí k najobdivovanejším exponátom. Múzeum sa ešte pýši vyzuvákom prezidentských čižiem s iniciálkami prvého prezidenta. Je to drevený podstavec, do ktorého človek zaprel pätu a ťahal. Jazdecké čižmy sú totiž veľmi pevné.
Podľa tabule pri vchode do múzea od čias Masaryka navštívili žrebčín takmer všetci prezidenti. Až na Václava Havla.

zdroj: nztopolcianky

Návštevné dni:

Pondelok – Piatok: 8.00 - 16.00

Kontakt:

Národný žrebčín
Hlavná 68

951 93, Topoľčianky

Tel.: +421/37/630 16 13

www.nztopolcianky.sk