Apidomček – Včelíhotel pri Banskej Štiavnici

Apidomček – Včelíhotel pri Banskej Štiavnici

Pokoj, oddych a dotyk s prírodou v jej najprirodzenejšej podstate, ktorú nám vo forme včelích rodín ponúka príroda, vám prinášame iným spôsobom.

Vyskúšať netradičné ubytovanie na krok od Banskej Štiavnice, ale pritom si užiť pokoj v duši a dotknúť sa života prírody a dotknúť sa seba samých. Také je spanie na úľoch vo včelíne – Apiterapia.

Akonáhle naše zmysly zacítia skutočnú silu prírody, ktorú prestavujú tisíce včiel, ktoré si žijú len pár centimetrov pod vami, okamžite zostávajú bdelé.  Ležaním na úľoch sa nasávajú vibrácie, ktoré prestupujú celým včelínom. Automaticky sú vnímané všetky zhustené a výrazné vône okolitej prírody, ktoré spracovali do formy medu, peľu, propolisu, vosku a to v prírodnom prostredí chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov. Toto všetko zažijete od prvého okamihu vstupu do včelína až zabudnete na nezmyselné starosti života a začnete Žiť.

Spanie na úľoch je prastarý prírodný spôsob oddychu a relaxu, keď si starí včelári začali uvedomovať pozitívny vplyv na organizmus pri pobyte vo včelíne. Rozvoj prišiel po tom ako začali upravovať na oddych svoje včelíny pre verejnosť a začal sa rozvíjať nový smer, t.z. apiterapia.

Čo je Apiterapia?

Apiterapia je liečba človeka pomocou včiel a včelích produktov. Do apiterapie patria včelie produkty z propolisu, peľu, medu, vosku, trúdich – materských lariev ale aj z mŕtvoliek včiel. Rovnako aj inhalácia vzduchu priamo z úľa a liečenie včelím bodnutím, kedy sa prikladá žihadlo s jedom na postihnuté miesto, alebo sa využívajú t.z. meridiány (na túto techniku som síce zaškolený, ale praktizujem ju iba na sebe, asi ako každý včelár).

Prečo je pobyt vo včelíne pre nás tak prospešný?

Prchavé čiastočky medu a peľu obsiahnuté v úľovom vzduchu priaznivo vplývajú na sliznicu priedušiek a znižujú tak ich zahlienenie a opuch. Vôňa včelieho jedu potláča migráciu lymfocitov do tkaniva a tým spomaľuje alergickú reakciu. Propolis v kombinácii s výparmi z včelieho jedu má protizápalový, antibakteriálny a antivírusový efekt a dezinfikuje dýchacie cesty. Vzduch vo včelíne je čistý, priehľadný a liečivý. Naplnený arómami kvetov, medu, vosku, propolisu, peľu a negatívnymi iónmi. Dýchanie vzduchu vo včelíne znižuje krvný tlak a zlepšuje zloženie krvi. Človek dýcha pomalšie a pokojnejšie.

viac na: www.vcelihotel.sk