Staroveký región Topoľčany sa môže pochváliť bohatou históriou. Už od nepamäti tvoril prirodzenú súčasť slovenských dejín. Práve tu sa nachádza najstaršie známe jaskynné osídlenie Slovenska, práve tu sa našli prvé dôkazy použitia písma stredoeurópskych Slovanov, práve tu sa v hustých lesoch Považského Inovca ukrýva najstaršia stojaca rotunda na území Slovenska a práve tu, v tomto starobylom regióne sa nachádzalo jedno z významných mocenských centier Veľkej Moravy. Čaro regiónu je i v zdanlivo bezvýznamných kostolíkoch či kaštieľoch, ktoré vo svojich útrobách ukrývajú vzácne artefakty, akými sú napríklad bohatá zbierka Apponyovskej knižnice, či vzácne starobylé fresky a oltáre. Nemenej pútavé sú romantické ruiny hradov Oponice a Topoľčany, ktoré sa týčia ako mĺkvi strážcovia nad regiónom a ich návšteva vo vás zanechá nielen hlboký dojem, ale i mnoho príjemných spomienok.

Zoznámte sa s pestrými ľudovými zvykmi a tradíciami, ktoré utvárajú svojrázny folklór a kolorit malebného regiónu Topoľčany. Navštívte niektoré z netradičných podujatí ako sú Otváranie plaveckej sezóny otužilcov, Otváranie moto sezóny a Súťaž vo varení gulášu na Ranči pod Babicou, prehliadku netradičných plavidiel, alebo zavítajte do zlatistých jesenných lesov v okolí Oponického hradu, kde vám veselá melódia citary a flauty, do širokého okolia rozvoniavajúce kulinárske špeciality a hlasné rinčanie zbraní počas stredoveku na Oponickom hrade zaručene zdvihne náladu. Za zmienku určite stoja aj tradičné Topoľčianske jarmoky, ktoré sa pýšia bohatou históriou siahajúcou až do stredoveku, či slávnosti vinobrania sprevádzané bohatým kultúrnym programom, ukážkami ľudových remesiel, ochutnávkou tradičných dobrôt a samozrejme vynikajúcich vín a burčiaku.

Príjemným tichom pôsobia zase hlboké lesy Tríbeča a Považského Inovca, ktoré v sebe taja také skvosty ako je najstaršie jaskynné osídlenie Slovenska, jaskyňu Čertovu pec, či pôsobivé rozhľadne na Marháte a Panskej javorine poskytujúce výhľady do širokého okolia, ktoré vám vezmú dych. Týmto výhľadom môže konkurovať snáď iba pohľad na región Topoľčany z bizarného skalného brala Veľká skala, odkiaľ je vidieť ako na dlani úrodné údolie rieky Nitry pretkané spletitými cestičkami a žltými lánmi obilia. Ak patríte medzi milovníkov spoznávania prírody, určite vás poteší i príjemná prechádzka Lesníckym náučným chodníkom Duchonka - Kulháň, ktorá vo vás zaručene vzbudí záujem o okolitý les a zároveň vám umožní precítiť pokoj a krásu, ktorá kraľuje v tomto malebnom kúte regiónu.

Región Topoľčany je rozmanitým miestom plným mnohých lákadiel a atrakcií, ktoré z neho robia skvelú lokalitu pre trávenie voľného času.

Vaše deti si zamilujú návštevu Ranča pod Babicou a jeho Minizoo, ktorá sa nachádza v nádhernom tichom prostredí v dedinke Bojná. Dospelí si tu zase môžu vychutnať ničím nerušenú rybačku s možnosťou grilovania vlastného úlovku. Počas horúcich letných dní si určite vychutnáte návštevu letného kúpaliska v Topoľčanoch. Počas vašej návštevy sa tu môžete vyšantiť na tobogáne, či využiť ponuku volejbalových ihrísk, stolnotenisových stolov, nohejbalového ihriska, či tenisových kurtov. Túžite si vyraziť niekam von s priateľmi? Príjemné posedenie pri vínku ponúka napríklad podnik Vineria. Tu si môžete v degustačnej pivnici, priamo pod Topoľčianskym námestím vychutnať príjemnú komornú atmosféru, ktorá je ako stvorená pre romantické posedenia, ale i rodinné oslavy, či stretnutia s priateľmi.

Či už ste sa rozhodli navštíviť historické pamiatky, kultúrne podujatia, prírodné krásy, alebo širokú ponuku rôznych atrakcií, región Topoľčany je miestom, ktoré vás rozhodne nebude nudiť a ponúkne vám dovolenku plnú nevšedných zážitkov a skúseností.


Mesto Topoľčany v obrazoch

{component url='index.php?option=com_dmpingallery&view=joomcontent&Itemid=1678' }