Kvalita vín z Južnoslovenskej a Nitrianskej vinohradníckej oblasti je známa. Vína zrodené z hrozna získali celý rad ocenení na domácich aj zahraničných súťažiach.
Jeden z prvých, ale dodnes aj jeden z najvýznamnejších úspechov dosiahol Miroslav Petrech zo Château Belá s vínom Rizling rýnsky 2001, bobuľový výber. Víno získalo ocenenia všade, kde sa objavilo. Najvyšším ocenením je platinová medaila zo súťaže v New Yorku.

Nemôžeme nespomenúť šampióna súťaže Vinalies Internationales Paris 2010, Cabernet Sauvignon rosé 2009 z vinárstva Mrva & Stanko, ktorý sa urodil vo Vinodole v Nitrianskej vinohradníckej oblasti.

Ďalším šampiónom tentoraz prírodne sladkých vín na súťaži AWC Vienna sa stal Devín 2013, slamové víno z vinárstva Château Topoľčianky, z Južnosnoslovenskej vinohradníckej oblasti, obec Marcelová, hon Starý vrch.

Okrem toho sú vína z oboch oblastí pravidelne zastúpené v Národnom salóne vín, prinášajú medaily z Paríža, Bruselu či Viedne.

Len v roku 2018 priniesli vinári a vína z Nitrianskeho kraja 9 zlatých medailí z najväčšej (podľa Guinnessovej knihy rekordov) svetovej súťaže vín AWC Vienna. Najvyššie hodnotené slovenské víno na tejto súťaži pochádza práve z nitrianskeho regiónu a ako jediné vinárstvo zo Slovenska, ktoré doteraz získalo 3 hviezdičky, figurujú „nitrianske“ Žitavské vinice.

Zlato z AWC Vienna 2018:

Château Topoľčianky :
Frankovka modrá rosé, slamové víno
Rizling rýnsky slamové víno

Žitavské vinice:
Krč-Majzlan cuvée
Cabernet Sauvignon selection

Nichta winery&vineyards
Tramín červený Fusion

Víno Levice
Rizling rýnsky

Pivnica Malé Ripňany
Pálava

Terra Wylak
Devín
Tramín červený

Vína z Nitrianskeho kraja v Národnom salóne vín 2018

Sanvin
Bouvier 2017

HR Winery
Cabernet Sauvignon 2015
Muškát moravský 2017

Frtus Winery
Chardonnay 2015

Château Topoľčianky
Rulandské modré 2015
Alibernet 2015

Château Rúbaň
Milia 2017
Rizling rýnsky 2016

Vinidi
Chardonnay 2016

Šintavan
Rizling rýnsky 2017

Frtus Winery
Rizling vlašský 2015,

PD Mojmírovce
Sauvignon Dolná Hora 2016

Pivnica Radošina
Sekt Radošina cuvée 2015,

Víno Nitra
Sekt Pálffy NV
Sekt Pálffy rosé NV

Celkovo je súčasťou kolekcie Národného salónu vín 35 vín, ktoré sa urodili v Nitrianskom kraji, ale časť z nich bola spracovaná v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.