Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Okres Komárno, mesto Kolárovo

Pod korunami košatých topoľov a hlavových vŕb na tichej hladine Malého Dunaja si dôstojne pláva posledný zachovaný lodný mlyn na území Slovenska. Začiatkom 20. storočia ich bolo na našich tokoch neúrekom. Tvorili neodmysliteľný kolorit na vodách Dunaja či Váhu. Mlynské kolesá týchto osobitých drevených kolosov vážiacich niekoľko ton sa celú sezónu vytrvalo krútili zakotvené uprostred najsilnejšieho prúdu rieky a mleli ťažko dopestované obilie. 

"Vodný mlyn ako z rozprávky"

Dnes je už tento bývalý svet dávno zabudnutý. Staré mlyny už dávno nahradili výkonnejšie parné, neskôr elektrické zariadenia. Návšteva Múzea vodného mlynárstva v Kolárove Vám však aspoň na chvíľu pripomenie časy, keď gazdovia vytrvalo privážali na konských povozoch vrecia plné obilia k brehom riek, tu ich prekladali na člny, aby ich cenný obsah nakoniec pomleli mlynské kamene plávajúcich mlynov.

Lodný mlyn v Kolárove je jedinečnou kultúrnou pamiatkou dokumentujúcou zručnosť a dôvtip našich predkov. Nachádza sa na mŕtvom ramene Malého Dunaja, kde tvorí súčasť objektov ľudovej architektúry v rámci širšieho prírodného areálu.

K mlynu sa návštevníci dostanú cez unikátny 86 m dlhý celodrevený, zastrešený, na koloch stojaci most.
Ľubomír Augustín

Kontakt

Petőfiho rad 23
946 03 Kolárovo
Slovenská republika
www.vodnymlyn.sk
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel.: +421/918/436 881

GPS:
S 47° 55' 13.84''
V 18° 00' 05.94''